Problematika pánských plavek

I u nás jsme museli šortky zakázat. Vysvětlení a odpovědi na nejčastěji kladené dotazy najdete zde.

 

 

Do bazénu je od 1.4.2014 povolen vstup jen v klasických elastických plavkách!

 

 

Podrobné vysvětelní

Po třech letech marné snahy naučit návštěvníky respektovat daná pravidla a nosit vhodný plavecký úbor, nastává změna v Návštěvním řádu (platí od 1.3.2014).  

Dle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a hygienické Vyhlášky 238/2011 Sb., je provoz bazénu ve věci výkladu tohoto zákona obecně považován za činnost, která je epidemiologicky závažná. A proto je povinností provozovatele bazénu zajistit odpovídající kvalitu vody, hygienu provozu a především ochraňovat zdraví a bezpečnost návštěvníků. Musí vytvořit Návštěvní řád, který mu tyto jeho povinnosti pomáhá dodržet, a je zcela v jeho kompetenci určit typ plaveckého úboru.

Šortky z plátna či bavlny, s kapsami, zipy, kovovými knoflíky či jinými ozdobami ničí zařízení bazénu a výrazně zhoršují kvalitu vody (zvyšují zákal rozpouštěním pracích prášků a barviv, zanášejí smetí, bakterie, prach, nitě a různé předměty – kapesníky, mince, obaly od potravin atd.)  

 

První problémy se objevily hned po otevření bazénu. Snahou vedení bylo vyjít návštěvníkům vstříc a byl 1. 2. 2011 zaveden, v návaznosti na přicházející módní trendy, určitý kompromis: "Vstup je povolen v plavkách nebo v plaveckém úboru z pružného, přiléhavého materiálu, nebo z volného nenasákavého materiálu. Nepřípustné jsou zejména kraťasy, šortky a trenýrky s kapsami včetně kovových či plastových ozdob."

Část návštěvníků se tehdy přizpůsobila. Bohužel mnohem větší skupina hřešila na neprokazatelnost zda je konkrétní úbor skutečně zakoupen jako plavky a hlavně, zda je tak o něj pečováno.  Ne zřídka jsme se setkali, zejména u sportující mládeže, že přišla do bazénu v čemkoliv, co má krátké nohavice. Naše snaha o smířlivý přístup bohužel nepřinesla nic, než konflikty a dohadování.    

 

Velice silná zimní sezóna (podzim - zima 2013/14) způsobená mimo jiné nezvykle teplým počasím ukázala, že problém nestagnuje, ale nerůstá do stále větších rozměrů. A je na čase udělat nepříjemné, leč nezbytné rozhodnutí. Proběhlo mnoho jednání (s Krajskou hygienickou stanicí, akreditovanou laboratoří, asociací bazénů a saun, s vedením jiných bazénů i zřizovatelem PBRK), jejichž výsledkem byl naprostý zákaz volných plavek

   

Od 1. 4. 2014 jsme následovali příkladu městského bazénu Jičín, Rokycany, Olomouc, Trutnov, Chrudim, Bohumín, Náchod a další, kde to tak mají už roky. Pravidla stanovená v jednotlivých bazénech v naprosté většině korespondují s chováním jejich návštěvníků. Bohužel pro PBRK v tomto směru je zde moc těch neukázněných a proto jsme byli donuceni k tomuto ráznému kroku. Hlavními důvody jsou zajištění odpovídající kvality vody a především ochrana zdraví a bezpečnost návštěvníků. 

 

  • Byly nám přeloženy i jiné návrhy na řešení problému. Bohužel jsou buď nereálné nebo neefektivní.
  • Odpovědi na nejčastěji kladené otázky
  • Snažíme se vyjít vstříc - rozšílřili jsme nabídku služeb o prodej pánských plavek
  • Provedli jsme několik testů, které nám vše potvrdily (video můžete shlédnout zde)

 

Kdo se na celou problematiku podívá bez emocí a předsudků, zjistí že z toho my (jako provozovatel bazénu) nemáme nic, než starosti. Neděláme to z nudy nebo potřeby někoho šikanovat. Ptáte se tedy proč? Děláme to pro Vás! Kdyby nám na zdraví a spokojenosti zákazníků nezáleželo, necháme Vás a vaše děti cachtat v teploučké žumpě, a budeme se tvářit, že je vše v pořádku.

Věříme, že toto rozhodnutí budete respektovat a časem je přijmete s povděkem.